Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Narodowe czytanie w "Hubalu"
Narodowe czytanie w "Hubalu"

W dniu 8 września przed budynkiem naszej szkoły zgromadziła się cała jej społeczność, by wspólnie uczestniczyć w ogólnopolskim czytaniu ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Te niezwykłe teksty przedstawiają panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązują również do czasów powstania styczniowego.  Są swoistym manifestem polskiego patriotyzmu.

Na początek wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły p. Marian Pisarski, który przybliżył okoliczności powstania tej inicjatywy, podkreślił wielkość polskich pisarzy i znaczenie ich utworów  dla edukacji i wychowania młodzieży. Następnie uczennica Natalia Pawul, przedstawiła nam krótki wykład na temat ,,Nad Niemnem”, jego genezy, kontekstów historycznych i znaczenia  w polskiej literaturze. Pierwszy fragment tekstu tej lektury w sposób doskonały zaprezentowało trio: Tomasz Wiktorowicz ( Anzelm Bohatyrowicz ), Kamil Opala ( Witold Korczyński ) i  Aleksandra Kwiecień w roli narratorki. Z drugim, nieco dłuższym, fragmentem tej powieści zmierzyli się nauczyciele naszej placówki. I tak p. Karolina Biazik wcieliła się w rolę Justyny Orzelskiej, p. Ernest Balasiński zaś Jana Bohatyrowicza. Skromna rola narratora przypadła p. Waldemarowi Danielikowi. Nauczyciele równie świetnie poradzili sobie z tekstem. Oddali zarówno klimat utworu, jak i dynamikę akcji.

Od pierwszych słów było wiadomo, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele naszej szkoły potrafią czytać ciekawie, z temperamentem i zaangażowaniem, skupiając na sobie uwagę.

Wydarzenie dzisiejsze przygotowali uczniowie klasy IV TAB wespół z wychowawcą, za co im, dzisiejszym aktorom, oraz wszystkim zgromadzonym za poświęcony czas dziękujemy.

Data dodania: 2023-09-08