Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Wigilia Hubalowa
Wigilia Hubalowa

W tym roku Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy przeżywał niezwykłą Wigilię w wyjątkowej, zimowej atmosferze. Kolejny raz szkoła była organizatorem plenerowej Wigilii Hubalowej, która już na stałe zagościła w kalendarzu uroczystości placówki. Obficie padający śnieg nie odstraszył uczestników i w licznym gronie spotkaliśmy się, tym razem,  przy Szańcu Hubala.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice w Poświętnem. W homilii ks. Jerzy Cedrowski nawiązał do Wigilii w Bielawach w 1939 roku, którą celebrował Wydzielony Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego. Po mszy delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem Marianem Pisarskim i Starostą Opoczyńskim Marcinem Baranowskim oraz delegacją Nadleśnictwa Opoczno udała się do Bielaw, by tradycyjnie już udekorować świątecznymi ozdobami jedną z tamtejszych choinek oraz zapalić symboliczny znicz.

Wśród obecnych przy Szańcu gości byli Rafał Ambrozik – Senator RP, Grzegorz Wojciechowski – Poseł na Sejm RP, w imieniu Posła na Sejm RP Roberta Telusa - wspomniany już Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński, Janusz Ciesielski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Rafał Kądziela – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego, dr Grażyna Wójcik – Radna Powiatu Opoczyńskiego oraz reprezentująca Dyrekcję ZSP im. S. Staszica w Opocznie, Dawid Kosylak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno, Andrzej Śpiewak – Komendant Powiatowy PSP w Opocznie, a także Jadwiga Kośka – Skarbnik Gminy Poświętne, reprezentująca Wójta wraz z przedstawicielami Rady Gminy (którym w uczestnictwie w Powiatowej Wigilii Hubalowej nie przeszkodziła nawet sesja nadzwyczajna), Bogdan Kubiszewski – Wiceprezes firmy REMTRAK, Jacek Silecki – Dyrektor firmy POLREGIO oraz przedstawiciele placówek oświatowych z terenu naszego powiatu, organizacje pozarządowe i osoby prywatne, którym bliska jest postać mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala. Niewątpliwą atrakcją tego dnia było przybycie na koniach przedstawicieli ułanów ze Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” z Tomaszem Łumińskim na czele.

Przemawiający podkreślali zasługi oddziału majora Hubala dla współczesnej Polski, a także wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz ich - przede wszystkim - religijny wymiar. Głos zabrał również Sasza Neczmonia – ukraiński żołnierz i bard, który przebywa na terenie Powiatu Opoczyńskiego. W serdecznych słowach podziękował Polakom za pomoc, jaką udzielają Ukraińcom.

W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło tradycyjnych życzeń, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. Przepyszne potrawy: zupa grzybowa, pierogi, kapusta z grochem, przygotowane przez zaprzyjaźnione koła gospodyń w Brudzewicach, Drzewicy i Radzic Małych rozgrzewały uczestników Wigilii w ten śnieżny czas.

Data dodania: 2022-12-22