Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Niezapomniana lekcja historii – wycieczka młodzieży do Oświęcimia
Niezapomniana lekcja historii – wycieczka młodzieży do Oświęcimia

W dniu 27 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Piotrkowa Trybunalskiego w ramach programu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu, budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów oraz budowanie w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści. Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie miejsca pamięci narodowej Muzeum Auschwitz oraz sąsiadującego z nim obozu Birkenau. Po przekroczeniu bramy z napisem „Arbeit macht frei” czyli „Praca czyni wolnym” młodzież poczuła powagę miejsca i wykazała się ogromna dojrzałością oraz wrażliwością, co zauważali i podkreślali towarzyszący nam podczas zwiedzania przewodnicy. Puste cele, krematoria, bloki z osobistymi rzeczami więźniów, fotografie na ścianach to tylko część przerażającego obrazu obozu. W drodze powrotnej odbyliśmy wieczorny spacer ulicami Piotrkowa Trybunalskiego. Szczególne wrażenie wywarł na wszystkich zabytkowy Rynek Miasta. Wróciliśmy do domów bogatsi o nowe doświadczenia, pełni refleksji i zadumy.

Podsumowaniem wycieczki jest konkurs pod hasłem „Moje refleksje po wycieczce do Oświęcimia”, którego rozstrzygnięcie nastąpi 21 listopada. Wszystkich uczestników wycieczki zachęcamy do udziału w nim.

Poniżej prezentujemy bogatą galerię zdjęć, której autorami są nasi uczniowie.

-GALERIA-

Data dodania: 2022-11-04