error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News
Pamięć o Wrześniu 1939

We wrześniu czcimy pamięć naszych rodaków, których 77 lat temu spotkało największe w dziejach nieszczęście – brutalna inwazja dwóch największych mocarstw świata i 6 lat straszliwej okupacji, której następstwa trwały jeszcze 44 lata.

W 1939 roku połączone siły Polski, Francji i Anglii były teoretycznie silniejsze niż armia III Rzeszy  i można było nie przejmować się nerwowymi okrzykami gadatliwego dyktatora z Berlina. Kiedy zaczęła się wojna, Polska była zdecydowana bronić swej suwerenności za wszelką cenę, miała przecież sojuszników. Okazało się jednak że sojusznikom nie podobało się jedno – to, jaka partia sprawuje władzę w Warszawie.  Nie chcieli takiej RP pomagać. Polityka to przede wszystkim kontakty i układy przywódców. Francuzi stawiali na kogoś innego w Polsce, za „Sanację”  nie chcieli nadstawiać głowy.  Dla tej innej polskiej formacji zrobili wkrótce dużo – odtworzyli polski rząd i polskie wojsko (z gen. Sikorskim na czele) u siebie, we Francji, wymuszając nawet na...

Data dodania: 2016-09-20
Piękno i różnorodność ziemi opoczyńskiej

Powiat Opoczyński ZACHĘCA WSZYSTKICH DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W KONKURSACH organizowanych w ramach projektu pn. Program edukacji ekologicznej – „Piękno i różnorodność ziemi opoczyńskiej”, dotowanego przez Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

INFORMACJE

Data dodania: 2016-09-19
Górka Zgody

11 sierpnia uczestniczyliśmy w symbolicznym składzie w 650 rocznicy „Zgody Łęgonickiej”.  Od wiosny słaliśmy zaproszenia do polityków by chcieli upamiętnić okrągłą rocznicę historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce 25 km od nas.  Na nasze apele zareagował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przybył wraz z posłem Markiem Sasinem.  Miejscowa społeczność zorganizowała uroczystość religijną, celebrowaną przez biskupa łowickiego Andrzej Dziubę,  a także rekonstrukcję historyczną prezentującą epizody ze spotkania wojsk pod Łęgonicami. Obie armie, królewska i konfederacka, zamiast ruszyć na siebie zdecydowały się przerwać wojnę domową i zaprzysięgły zgodę w Polsce.  Wojsko króla Jana Kazimierza rekonstruowała grupa Czechów ubranych w szwedzkie mundury, a husarię księcia Jerzego Lubomirskiego – rekonstruktorzy z całej Polski.
Naszą szkołę reprezentowali – profesor Andrzej Kwiecień (fotoreporter) i Jacek Wojtarek (poseł Ziemi Łódzkiej na Sejm Dzieci i Młodzieży 2016/2017)

Data dodania: 2016-09-19
Narodowe czytanie

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, poświęcona była dziełu "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - polskiego nowelisty, powieściopisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Lektura ‘2016 nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. Wybrana została podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Książkę czytano w ponad...

Data dodania: 2016-09-07
Liceum dla Dorosłych

Informujemy, że zajęcia w Liceum dla Dorosłych

(klasa 2 – na podbudowie ZSZ)

rozpoczynają się  9 września 2016 roku o godz. 16:00

  • · prosimy o uzupełnienie w tym dniu dokumentacji w sekretariacie (zdjęcia, podania, oryginały świadectw)
  • · szczegółowy plan zjazdów – wkrótce na stronie szkolnej
Data dodania: 2016-09-02