error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: ODNALEŹLIŚMY LOKALNEGO BOHATERA NIEPODLEGŁOŚCI
ODNALEŹLIŚMY LOKALNEGO BOHATERA NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w historycznym spotkaniu projektowym pt. „Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów”, realizowanego przez DCW „Ofiarna dłoń” we współpracy ze Stowarzyszeniem Forum 4 Czerwca.

22 października 2018 roku odbyły się kolejne i w tym ostatnie warsztaty pt. „Nasi lokalni, nieznani współtwórcy niepodległości”, których uczestnikami byli seniorzy, a także uczniowie klas I T, II T i II P. Na początek moderator, pan Andrzej Machowski, krótko przytoczył informacje uzyskane na poprzednich zajęciach o znalezionych pięciu osobach, które prawdopodobnie mogły walczyć o naszą wolność. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, jak się nazywali, w którym roku urodzili się i zmarli, a także lata w których walczyli w obronie ojczyzny. Ponadto przypomnieliśmy sobie czasy, kiedy to Polska walczyła o swoją niepodległość, mówiliśmy o różnych potyczkach, bitwach, konfliktach, przez które nasz kraj musiał przejść, żeby w efekcie to niepodległe państwo mogło powstać. Odnalezionymi osobami byli: Franciszek Żyren, Kazimierz Kos, Jan Gapys, Feliks Jędrzejczak oraz Edward Białek. Niestety o czterech osobach nie mieliśmy żadnych szczegółowych informacji i przez to nie mogliśmy odtworzyć prawdopodobnych dat urodzenia czy nawet lat spędzonych na frontach. Najwięcej informacji i w dodatku szczegółowych mieliśmy od pani Ireny Domańskiej, która odnalazła w swojej rodzinie brata swojej prababci - pana Jana Gapysa.

Pan Jan Gapys urodził się w roku 1895 i zmarł w 1977. Od 1915 roku walczył w Legionach Polskich, a w latach 1918-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Co więcej - został odznaczony medalem „Polska Swemu Obrońcy”. Mamy dość dobrze potwierdzoną historię pana Jana Gapysa, który z naszego punktu widzenia bardzo dobrze wypełnia kryteria, gdyż jest obrońcą ojczyzny, można powiedzieć, że nawet na medal. Dokumentuje to udział w wojnie polsko-bolszewickiej, najprawdopodobniej jego ścieżka wojenna była wcześniejsza, bo w przekazach rodzinnych jest wiedza i mowa o tym, że od 1915 roku był w Legionach Polskich i co bardzo ważne jest człowiekiem stąd - z Drzewicy. Pan Jan Gapys jest jednym z nieznanych, lokalnych bohaterów tamtych czasów, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. Cała grupa warsztatowa zgodziła się, aby utworzyć pamiątkową tablicę właśnie panu Gapysowi. Grupa wspólnie sporządziła szkic tablicy pamiątkowej, umieszczając na niej najważniejsze informacje o panu Janie Gapysie. W oczach pani Ireny Domańskiej malowała się dumna, zachwyt i wzruszenie, że po wielu latach jej przodek został doceniony i pamięć o nim już nigdy nie zniknie, gdyż pamiątkowa tablica będzie umieszczona w ZSPg w Drzewicy. Uczniowie uczestniczący w warsztatach mogli dowiedzieć się wielu ciekawych i nieznanych dotąd informacji historycznych o bohaterach, którzy mieszkali w tym samym mieście co oni.

Już niedługo uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej panu Janowi Gapysowi właśnie w naszej szkole.

Julia Łaska, kl II T

Data dodania: 2018-11-30