error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: UCZNIOWIE HUBALA DLA NIEPODLEGŁEJ
UCZNIOWIE HUBALA DLA NIEPODLEGŁEJ

UCZNIOWIE HUBALA DLA NIEPODLEGŁEJ - szkolne obchody 100-lecia niepodległości

Dnia 9 listopada 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” przed budynkiem szkoły, następnie udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultury, aby obejrzeć sztukę teatralną pt.”Anonimowi bohaterowie niepodległości” w wykonaniu uczniów ZSPg. Widowisko historyczne obrazowało, jak 100 lat temu wyglądała szkoła rosyjska, która w późniejszym czasie przekształciła się w polską szkołę. Przed wojną, w trakcie wojny i po wojnie. W ostatnim akcie sztuki, gdy nadszedł moment zagrożenia, kiedy bolszewicy przełamują front, poinformowani przez nauczycielkę uczniowie zrywają się, aby iść na ochotnika walczyć za swój kraj. Wielkie poświęcenie, odwaga i miłość od ojczyzny, a także odzwierciedlenie wydarzeń historycznych sprzed stu lat - to chcieli przekazać uczniowie ZSPg. Pieczę nad projektem trzymali:  scenariusz i reżyseria: Pan profesor Andrzej Kwiecień, producent: Pani profesor Edyta Bartos, prawa ręka reżysera: Julia Łaska, uczennica kl. II T.

Tego samego dnia wieczorem o godzinie 18:15 mogliśmy uczestniczyć w nietypowej lekcji historii – mapping’u. Na ogromnym ekranie wywieszonym przed budynkiem szkoły obejrzeliśmy film, do którego swoich głosów użyczyli uczniowie naszej szkoły. Pokazał on dzieje Polski od samego jej istnienia. Pędzący ludzie zatrzymywali się, aby zobaczyć zdumiewającą historię Polski. Wiele osób stało na chodniku przed posesją szkoły i uważnie nasłuchiwało. To było dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie pracy. Fenomenalny film został zmontowany i wyprodukowany przez: Dominika Bogatka (II T) i Michała Chrobaka (II P),  pod kierunkiem Pana Dyrektora Mariana Pisarskiego oraz Pana prof. Andrzeja Kwietnia.

Ponadto w naszej szkole zorganizowano wiele innych przedsięwzięć takich jak: oglądanie sztuk teatralnych w telewizji, filmów i koncertów na tle patriotycznym, konkursy milowe (o Hlondzie), uważne czytanie artykułów z portalu wirtualna polska, diagnozy patriotyczne, zgłoszenia do olimpiad. Te wszystkie aktywności z pewnością zbliżyły nas do tego jakże ważnego dnia 11 listopada.

W niedzielę 11 listopada uczniowie szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy, a następnie w capstrzyku w Drzewickim Parku. Byliśmy tam świadkami posadzenia symbolicznego Dębu Wolności. Następnie grupa dziesięciu uczniów wraz z Panem prof. A.  Kwietniem wybrała się na drzewicki cmentarz. Nie zapomnieliśmy o grobie żołnierzy z I wojny światowej. W należyty sposób oddaliśmy im cześć i przymocowaliśmy biało czerwoną flagę, aby powiewała na nagrobku. Oni nie mogli świętować w tym momencie z nimi, więc my przyszliśmy do nich.

12 listopada to kolejny dzień pamięci o Niepodległej. W tym dniu troje uczniów ZSPg (Julia Łaska II T, Gabriela Noga I T, Albert Bąkiewicz IV T) oraz Pan prof. A Kwiecień spotkali się przy pomniku Jana Henryka Dąbrowskiego w drzewickim parku. Również uczcili ten dzień, gdyż właśnie 12 listopada 1794 roku generał Dąbrowski przybył do Drzewicy i wypowiedział te słowa: „Ostatnim będę, który Ojczyznę, wojsko i was porzucę”. 45-minutowa lekcja historii wygłoszona przez Pana profesora w dzień wolny od szkoły - to było coś! Tyle zaangażowania, pasji i chęci przekazania tego wszystkiego młodzieży, aby oni również znali historię swojego miasta i uczcili tę pamiętną datę. Uczniowie pamiętali i wiedzieli, dlaczego 12 listopada mają dzień wolny od nauki - bo to właśnie ich miasto w tym dniu odwiedził generał Jan Henryk Dąbrowski…

Julia Łaska

Data dodania: 2018-11-29