error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Uczniowie Technikum na wyjeździe turystyczno
Uczniowie Technikum na wyjeździe turystyczno - edukacyjnym.

W dniach 19 - 20 października uczniowie  klas I Tech. wraz z opiekunami pp. Radosławem Smolarkiem i Waldemarem Danielikiem, realizując min. program edukacji patriotycznej, uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy i następnie ośrodka w Domaniewicach. Pierwszy punkt programu to Cmentarz na warszawskich Powązkach. Odwiedziliśmy tutaj miejsca pochówków żołnierzy i osób cywilnych zasłużonych Polsce. Poszliśmy do tzw. kwatery „Na Łączce” gdzie pochowani zostali pomordowani przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–1956. Następnie tzw. „Dolinką Katyńską”, będącą najważniejszym w Warszawie miejscem upamiętnienia zbrodni katyńskiej doszliśmy do „Kwatery Smoleńskiej”, która stanowi pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej odsłonięty 10 listopada 2010 roku. Tuż obok tego miejsca znajdują się groby 28 ofiar tej wielkiej  tragedii. Zatrzymując się przy pojedynczych mogiłach, dotarliśmy do Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Są tutaj 174 groby, w większości harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Cechą charakterystyczną kwatery są ustawione na grobach białe brzozowe krzyże. Tuż obok nich jest także symboliczna mogiła w formie muru obłożonego czarnym sjenitem. Wyryto na nim dziesiątki nazwisk poległych żołnierzy związanych z Grupami Szturmowymi i Batalionem „Zośka”, którzy nie mają swoich miejsc pochówków na Powązkach.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego. Prezentowana jest w nim stała ekspozycja przedstawiająca historię oręża polskiego, m.in. zbiór broni od czasów średniowiecza do XVIII wieku , dzieła sztuki, książki, dokumenty i fotografie. W znajdującym się obok muzeum parku prezentowany jest ciężki sprzęt z okresu I i II wojny światowej, m.in.: działa, armaty, samoloty i pojazdy opancerzone. Ze względu na dużą liczbę zwiedzających nie zdołaliśmy zapewnić sobie przewodnika, ale panowie opiekunowie ( obaj historycy z wykształcenia ) w inspirujący sposób opowiadali o historii i patriotyzmie. Doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Planowany czas zwiedzania nieco nam się wydłużył, tak że do miejsca noclegu w Domaniewicach dotarliśmy tuż przed wieczorem.

Po kolacji, stosunkowo spokojnej nocy i porannym śniadaniu,  udaliśmy się na stanowisko instruktażowe Paintballa. Tam instruktor szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa, technikę strzelania, elementy taktyki oraz szereg porad praktycznych do zastosowania. Następnie młodzież  podzieliła się  na drużyny, załadowała markery …. i rozpoczęła się walka !. Emocji, zaciętości walki, sprytu w podchodzeniu przeciwnika, mógłby naszym chłopakom i dziewczynie pozazdrościć niejeden zawodowy wojskowy. Po przeszło 2-godzinnej walce, spoceni, zmęczeni, ale przeszczęśliwi młodzi ludzie udali się na kwatery po spakowane już wcześniej plecaki. I tak uczniowie zadowoleni i szczęśliwi wraz z opiekunami we wczesne sobotnie popołudnie pojawili się w swych domach.

Data dodania: 2018-10-31