Jestes tutaj: Strona glówna -> News: PAMIĘTAMY O BOHATERACH NIEPODLEGŁOŚCI
PAMIĘTAMY O BOHATERACH NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, uczniowie naszej szkoły przystąpili do projektu historycznego pt. "Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów", realizowanego przez DCW "Ofiarna dłoń" we współpracy ze Stowarzyszeniem Forum 4 Czerwca.

18 października 2018 roku w naszej szkole, w ramach projektu, odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty pt. „Nasi lokalni, nieznani współtwórcy niepodległości”. Ich uczestnikami byli seniorzy, a także uczniowie klas I T, II T i II P. Na początek moderator, pan Andrzej Machowski, przybliżył uczestnikom historię I wojny światowej oraz jej bohaterów, którym zawdzięczamy niepodległość. Następną częścią spotkania były ćwiczenia integracyjne w grupach (po trzech uczniów i trzech seniorów). Każda grupa miała za zadanie porozmawiać ze sobą na temat swoich przodków, narysować swoje drzewo genealogiczne i sprawdzić, czy w rodzinie być może nie ma przodka, który brał udział w walce o niepodległość. Każda z grup szybko zabrała się do pracy i po  intensywnych rozmowach, przypominaniu sobie imion, dat urodzenia i śmierci, znaleźliśmy 2 osoby, które walczyły o to, aby Polska odzyskała niepodległość.

Celem warsztatów było odnalezienie anonimowego bohatera niepodległości – osoby, która walczyła za naszą ojczyznę w tamtym czasie, lecz pozostała anonimowa. Media, prasa o nim nie mówiły i nie mówią. Celem warsztatów jest też utworzenie pamiątkowej tablicy w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i uroczyste zawieszenie jej w naszej szkole. Aby jednak tak się stało, musimy dowiedzieć się więcej o dwójce naszych anonimowych bohaterów niepodległości, którzy są przodkami seniorów uczestniczących w warsztatach.

Na koniec spotkania, uczestnicy zjedli wspólny posiłek - smaczny obiad z drzewickiej restauracji „Zamkowa”.

Kolejne warsztaty i relacja z nich już wkrótce. To właśnie na nich dowiemy się czegoś więcej o wspaniałych, lecz anonimowych bohaterach niepodległości.

Julia Łaska, kl. II T

(uczestniczka projektu)