Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Europejski Dzień Języków z niespodzianką
Europejski Dzień Języków z niespodzianką

Dziesięć lat temu, decyzją Rady Europy, 26 września został ustanowiony Europejskim Dniem Języków. Promując ideę tego święta – popularyzację nauki języków obcych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy kolejny już raz zorganizował szkolne obchody tego święta.
W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy.
Obchody EDJ 2011 miały kilka etapów. Pierwszym z nich był konkurs na plakat promujący naukę języków obcych. Do 26 września, uczniowie ZSPg i Gimnazjum mogli dostarczać wykonane przez siebie prace. Drugi etap miał miejsce 26 września, kiedy odbyły się kolejne konkursy: konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz dyktando z języka angielskiego i niemieckiego.
Uczniowie mogli wziąć udział w więcej niż jednym konkursie.
    Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów nastąpiło 30 września, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, podczas programu artystycznego połączonego z wręczeniem dyplomów i nagród laureatom.
    Słowno – muzyczny program artystyczny pod tytułem „Warto uczyć się języków obcych” przygotowany przez uczniów naszej szkoły rozpoczął się od wysłuchania hymnu Unii Europejskiej - „Ody do radości”. Uczniowie zaprezentowali sytuacje z życia codziennego, w których bardzo przydaje się znajomość języków i w sposób humorystyczny pokazali, do czego brak takiej znajomości prowadzi. Ponadto mogliśmy obejrzeć występy artystów promujących bardzo różne style i języki w muzyce europejskiej. Wysłuchaliśmy: lirycznej piosenki angielskiej w wykonaniu uczennicy klasy III R, Pauliny Wołynkiewicz, żywiołowej piosenki zespołu Enej w języku słoweńskim (podczas której rewelacyjny popis umiejętności nie tylko językowych dał prof. A. Król wraz ze swoim fantastycznym zespołem), mniej żywiołowej, za to bardziej „z piekła rodem” piosenki niemieckiego zespołu Rammstein w wykonaniu Andrzeja Hernika i Ernesta Balasińskiego, uczniów o wielu talentach, którzy pokazali, że potrafią wykonywać nie tylko muzykę „ciężką”, ale też rapować. Duże wrażenie na widzach wywarły również występy taneczne: walc angielski, który perfekcyjnie wykonała uczennica klasy III P, Natalia Pomykała i uczeń klasy II Z, Robert Szcześniak oraz hiszpański taniec pasodoble, który świetnie zaprezentowały uczennice Natalia Pomykała, Sylwia Wąsik, Marcelina Drab i Alina Pomykała (kl.III P). Następnie odbył się jeszcze jeden konkurs, do którego zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich klas, obecnych podczas uroczystości. Był to konkurs na wykonanie potrawy według przepisu w języku niemieckim.
    Po ceremonii wręczenia dyplomów i nagród laureatom wszystkich konkursów (listę zamieszczamy poniżej), którym gratulowała Pani Dyrektor Monika Machula, nastąpiła niespodzianka, ostatnia część programu – życzenia i prezent muzyczny dla wszystkich Panów z okazji Dnia Chłopaka. Podczas konkursów przygotowanych przez żeńską część klasy III P dla męskiej części widowni, panowie - zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – udowodnili, że potrafią się razem wspaniale bawić.
    Obchody Europejskiego Dnia Języków przygotowała pani A. Niemczyk-Więckowska wraz z paniami A. Reszką i I. Długosz oraz panem A. Królem.

Lista laureatów konkursów:

I. Konkurs na plakat promujący naukę języków obcych
I miejsce – Karolina Szpinek, klasa II b
II miejsce – Emilia Pomykała, klasa I d
III miejsce – Izabela Walasik, klasa III e oraz Kinga Czarnecka, klasa I d
Wyróżnienia - Joanna Słodkowska z kl. II b, Michalina Nowakowska z kl. II b, Izabela Pawul z kl. I e.

I miejsce – Aleksandra Pluta i Katarzyna Zawadzak, klasa I PR
II miejsce – Krzysztof Tyka, klasa II T inf
III miejsce – Paulina Czpak i Karolina Stobieniecka, klasa I PR II

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
I miejsce – Magdalena Gmaj, klasa III d
II miejsce – Wiktor Kowal, klasa III e
III miejsce – Bartłomiej Jędrzejczak

I miejsce – Aleksandra Głowacka, klasa III R
II miejsce – Patryk Lewandowski, klasa II P
III miejsce – Mariusz Lach, klasa I PR III

Dyktando z języka angielskiego:
I miejsce – Marcin Kuchenbecker
II miejsce – Katarzyna Więckowska
III miejsce – Izabela Walasik

I miejsce – Patryk Lewandowski, klasa II P
II miejsce – Ernest Balasiński, klasa IV T
III miejsce – Mariusz Lach, klasa I PR IV

Dyktando z języka niemieckiego:
I miejsce – Krzysztof Jaciubek, klasa III T
II miejsce – Piotr Klimek, klasa III T
III miejsce – Konrad Sobolewski, klasa III T i Żaneta Struzik, klasa II P

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych.

Data dodania: 2011-10-01