Jestes tutaj: Strona glówna -> News: NARODOWE CZYTANIE 2017 W ZSPg DRZEWICY
NARODOWE CZYTANIE 2017 W ZSPg DRZEWICY

2 września 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli: przedstawicielka posła Ziemi Opoczyńskiej, władze Starostwa Powiatowego w Opocznie, Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy, uczniowie, nauczyciele, rodzice, społeczność lokalna, a nawet goście z odległych stron.

Impreza ta służyła popularyzacji klasyki polskiej literatury, propagowaniu czytelnictwa i zintegrowaniu społeczności. Stanowiła element ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy.

W role bohaterów „Wesela” S. Wyspiańskiego wcielili się nauczyciele, uczniowie, goście, ksiądz - katecheta, burmistrz, radny powiatowy, rodzice:

Wprowadzenie: Marian Pisarski, Janusz Reszelewski, Maria Witkowska, Justyna Bomba, Monika Piekarska. Prowadząca – Anna Niemczyk-Więckowska. Oprawa dźwiękowa: Łukasz Abramczyk, Paweł Kowalski. Reżyseria – Grażyna Wójcik.

Gosie ze wsi – Bronowice Małe:

Gospodarz (Włodzimierz Tetmajer, artysta)– dyrektor Marian Pisarski,

Gospodyni (Hanna – żona W. Tetmajera) – z-ca dyr. Anna Niemczyk Więckowska,

Ojciec (Jacek Mikołajczyk, chłop)– Marek Sarwa,

Pana Młoda (Jadwiga, córka Mikołajczyka) – Anna Reszka,

Czepiec (Błażej, chłop, wójt gminy, starosta weselny) – Radosław Smolarek,

Ksiądz (proboszcz z Bronowic) – ks. Robert Faliński,

Klimina (chłopka, siostra Błażeja Czepca) – Laura Madzio,

Rachela (Żydówkaz Bronowic, córka karczmarza)– Marta Szymańska,

Jasiek (drużba weselny, brat Panny Młodej)– Mateusz Madej,

Dziad (strzec pamiętający jeszcze rabację galicyjską z 1846 r.) – Michał Szymański,

Żyd (karczmarz z Bronowic) – Michał Tyka,

Kasper (drużba weselny) – Piotr Gołębiowski.

Goście z miasta Krakowa:

Pan Młody (Lucjan Rydel, artysta z Krakowa) – Remigiusz Biedrowski,

Poeta (Kazimierz Przerwa-Tetmajer) – Andrzej Kwiecień,

Dziennikarz –(Rudolf Starzewski, redaktor pisma „Czas”) – Waldemar Danielik,

Radczyni (Antonina Domańska, pisarka z Krakowa)– Grażyna Wójcik,

Maryna (panna z Krakowa) – Ilona Długosz,

Haneczka (siostra Pana Młodego) – Anna Kumur,

Zosia (panna z Krakowa) – Ula Oracz.

Ciekawa improwizacja i niepowtarzalna atmosfera w plenerze szkolnego ogrodu wzbudziła wiele emocji i wywołała moc niezapomnianych przeżyć duchowych. Tak, jak na prawdziwym polskim weselu, wszyscy uczestnicy ugoszczeni zostali tradycyjnymi ludowymi potrawami: grochem z kapustą, chlebem ze smalcem, kiszonym ogórkiem, sponsorowanym przez Krystynę Swęd– sklep Lewiatan w Drzewicy.

Data dodania: 2017-09-05