Jestes tutaj: Strona glówna -> News: UCZNIOWIE ZSPg NA TARGACH EDUKACYJNYCH W WARSZAWIE
UCZNIOWIE ZSPg NA TARGACH EDUKACYJNYCH W WARSZAWIE

W piątek,4 marca 43 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy wraz z Panią Dyrektor Moniką Machulą i opiekunami wzięło udział w  prestiżowej imprezie edukacyjnej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – Międzynarodowy Salon Edukacyjny „Perspektywy 2011”. Salon Edukacyjny to największe w Polsce, coroczne targi edukacyjne – ogromne przedsięwzięcie, podczas którego mają okazję zaprezentować się szkoły średnie i szkoły wyższe z całej Polski oraz uczelnie zagraniczne. Tegoroczne targi trwały od 3 do 5 marca.

ZSPg został zaproszony na tę imprezę przez Komisję Europejską – Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury, która była jednym z wystawców na targach „Perspektyw”. Jako laureaci i posiadacze certyfikatu European Language Label, przedstawiciele ZSPg zostali poproszeni o podzielenie się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji projektu językowego oraz zaprezentowanie swoich osiągnięć w programie ELL na targach na stoisku Komisji Europejskiej. W prezentacji, którą poprowadziła Anna Niemczyk-Więckowska,  wzięli udział uczestnicy projektu, uczniowie klasy II P, Martyna Kądziela i Patryk Lewandowski, jak również przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dominik Niemirski wraz z opiekunem SU i współrealizatorką projektu  panią Iloną Długosz. Udział w Salonie stworzył nie tylko możliwość  promocji szkoły, czy nawet regionu, ale też był doskonałą okazją do spotkania się i dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, którzy na co dzień decydują o finansowaniu oraz kierunkach rozwoju europejskich programów edukacyjnych.

Wystąpienie przedstawicieli ZSPg zostało zaplanowane na godz. 10:00. W międzyczasie grupa pozostałych 40 uczniów miała możliwość zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie udała się pod opieką Pani Dyrektor M. Machuli i Pana Waldemara Danielika, który w profesjonalny sposób podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą historyczną na temat Powstania Warszawskiego.

Podczas targów Komisja Europejska zainaugurowała swoją najnowszą inicjatywę w Polsce „Mobilna młodzież”. Młodzież z Drzewicy, jako jedna z kilku tylko grup szkolnych w kraju została zaproszona do udziału w konferencji poświęconej promowaniu mobilności edukacyjnej wśród młodzieży i korzyści z niej wypływających. Konferencja odbyła się w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki, a rozpoczęła się o godz. 14:00. Uczestników, w liczbie około 500 osób, przywitał i całość poprowadził znany prezenter telewizyjny Maciej Orłoś. O możliwościach wyjazdu za granicę do pracy, na studia lub staż młodzi ludzie mogli podyskutować także podczas tej konferencji. W debacie wzięli udział Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej, Jan Truszczyński, Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej, Danuta Hübner, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Mirosław Marczewski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz ambasadorowie inicjatywy „Mobilna młodzież” Jasiek Mela i Marta Sziłajtis-Obiegło.

Spotkanie młodzieży z przedstawicielami polityki edukacyjnej i zarządcami programów europejskich zakończył wspólny poczęstunek we foyer, gdzie uczniowie mięli niezapomnianą okazję całkiem prywatnie porozmawiać z osobistościami z pierwszych stron gazet. Uczniowie naszej szkoły mięli sposobność podyskutować z panią Danutą Hübner. Europosłanka, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała wiersza napisanego pod wpływem Konferencji przez ucznia klasy III PB, Marcina Będkowskiego, gratulując mu niezwykłego talentu improwizatorskiego.

Dla grupy uczniów z drzewickiego ZSPg udział w tym prestiżowym, międzynarodowym przedsięwzięciu był niezwykłym doświadczeniem. Dzięki zaproszeniu Komisji Europejskiej, która zresztą w całości pokryła koszty wyjazdu, młodzież z naszego regionu mogła zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjną z całej Europy. Przedstawiciele szkoły, a szczególnie uczestnicy projektu językowego, czują się ogromnie wdzięczni za takie wyróżnienie, za to, że mogli uczestniczyć w targach jako gość Komisji Europejskiej, która w ten sposób chciała docenić dotychczasową współpracę szkoły z FRSE.

Targi w Warszawie

Data dodania: 2011-03-14